Czytanie jest ważne

Książki dla dzieci

Wystarczy nawet półgodzinne czytanie każdego dnia, aby odnotować liczne korzyści. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zamiast kupować podopiecznemu kolejną zabawkę lub jakiś elektroniczny gadżet, warto sprezentować mu coś bardziej wartościowego, co wesprze jego rozwój. Idealnie sprawdzą się książki dla dzieci, które bawią i uczą jednocześnie. Nie ma niczego bardziej wciągającego niż ciekawa lektura. Nasza wyobraźnia pracuje wtedy na najwyższych obrotach.

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

Wiele mówi się o tym, że czytanie książek jest czymś dobrym, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego. Pora zapoznać się z największymi zaletami tej czynności. Zaliczyć można do nich:

• Wsparcie rozwoju mózgu,
• Pobudzenie ciekawości otaczającego świata,
• Stymulowanie mowy,
• Polepszenie pamięci,
• Kształtowanie inteligencji emocjonalnej,
• Budowanie z rodzicem,
• Rozwijanie wyobraźni,
• Wsparcie nauki samodzielnego czytania i pisania.

Czytanie z książek zamiast grania w gry na komputerze i siedzenia przed ekranem telewizora

Lista korzyści płynących z czytania książek jest zdecydowanie dłuższa, niż ta wyżej wymieniona, ale wystarczy zaledwie kilka z nich do tego, aby zachęcić do sięgania po nie. Okazuje się, że dzieci chętnie wybierające książki lepiej się rozwijają, łatwej radzą sobie w nauce i przyszłym życiu. Istotne będzie to, aby wybierać odpowiednie książki dla dzieci, takie przedstawiające prawidłowe wzorce. Podopiecznemu łatwiej jest wyrażać swoje emocje i myśli, odróżniać dobro od zła. Dowiaduje się z książek o uczuciach, uczy się je nazywać i wyrażać. Czytanie książek działa też odstresowująco, bo dzieci również miewają gorsze dni, stresują się i niepokoją rożnymi rzeczami. Ciekawą lektura pozwoli nieco odetchnąć, oderwać się od szarej rzeczywistości. Książka nakłania do myślenia, wyobrażania sobie wszystkiego. Z przestawionej w niej treści można wiele dla siebie wyciągnąć, nauczyć się przydatnych rzeczy. Obecnie zbyt często dzieci zanurzają się w wirtualny świat, marnując zbyt wiele czasu na mało przydatne gry komputerowe. Muszą mieć jakąś alternatywę, jaką będzie przykładowo książka z wciągającą fabułą.