Spory dorobek artystyczny Olgi Tokarczuk pozwala odkrywać świat w nieoczywisty sposób. Jej twórczość porusza trudne tematy, ale też wzrusza i pozostawia wiele pytań w głowach czytelników. Z jakimi utworami warto się zapoznać?
Twórczość, która inspiruje
Teksty Olgi Tokarczuk niewątpliwie inspirują ludzi na całym świecie. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a na podstawie utworów literackich niejednokrotnie powstawały adaptacje kinowe i teatralne. Przykładem tego jest powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która stała się podstawą dla pracy Agnieszki Holland przy filmie pt. „Pokot”.
W ostatnich latach – głównie za sprawą otrzymania Nagrody Nobla – pisarka jest na ustach wszystkich. Warto przyjrzeć się jej twórczości bliżej i dać się zainspirować.
Powieści, zbiory opowiadań i nie tylko – różnorodny dorobek artystyczny pisarki
Olga Tokarczuk często przedstawiana jest jako pisarka, poetka, autorka scenariuszy, psycholożka i eseistka. Nie ma w tak rozbudowanym opisie jej osoby przesady, bowiem posiada ona naprawdę imponujący dorobek literacki. Oprócz tego, że teksty noblistki wyróżniają się erudycją oraz ujawniają wielkie zasoby wyobraźni twórczyni, podzielić je można na różne kategorie. Wśród najważniejszych wymienia się między innymi:
– powieści (np. „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”),
– zbiory opowiadań (np. „Gra na wielu bębenkach”),
– eseje (np. „Lalka i perła”).
W 1989 roku wydała także tomik poezji.
Połączenie różnych gatunków
Próbując zaklasyfikować twórczość Tokarczuk do jakieś grupy najczęściej określa się ją jako kryminał, sensację, science fiction, fantasy lub po prostu literaturę piękną. W swoich utworach pisarka często porusza kwestie egzystencjalne, przygląda się sensowi różnych spraw i poszukuje znaczenia w konkretnych czynnościach. Tematy, które podejmuje nierzadko są trudne i gorzkie, ale też towarzyszy im pewnego rodzaju nieuchwytność i nieoczywistość. Treści noblistki sprawiają, że można spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i zatrzymać się na chwilę nad daną kwestią.