Opowieść Dzieci z Bullerbyn – dla małych i dużych

Dzieci z Bullerbyn

Fani Astrid Lindgren z pewnością kojarzą jedną z jej najpopularniejszych książek – „Dzieci z Bullerbyn”. To ciekawa i przyjemna opowieść, dzięki której można na chwilę uciec od rzeczywistości, skupiając się na losach jej głównych bohaterów.

Książka Dzieci z Bullerbyn – czy tylko dla dzieci?

Jeśli chcesz wrócić do tej opowieści, bo dawniej była Twoją lekturą szkolną – mamy dobrą wiadomość: to świetny pomysł. Choć szwedzka pisarka Astrid Lindgren tworzyła głównie dla dzieci, jej książki podobają się również szerokiemu gronu dorosłych.

Opowieść o Lisie, Ollem, Lassem, Annie, Britcie i Bossem toczy się w tytułowej wiosce Bullerbyn, gdzie mieszkają… wyłącznie trzy rodziny. To sprawia, że wszyscy są ze sobą niezwykle związani, a dzieci są nie tylko kompanami zabaw, ale również najlepszymi przyjaciółmi. Choć, oczywiście, zdarzają się między nimi niesnaski, szybko dochodzą do porozumienia. Odległości między ich domami są na tyle nieduże, że dzieci niekiedy przechodzą do swych pokoi po lipie, a także tworzą głuche telefony ze sznurka i kubeczków.

Piękna opowieść o miłości i szacunku

Powieść Dzieci z Bullerbyn, obok ukazania codzienności najmłodszych w połowie XX wieku, są również historią o tym, jak wzajemny szacunek wszystkich członków rodziny może pomagać w tworzeniu pięknych relacji międzyludzkich. Co ważne, szacunek jest okazywany również „braciom mniejszym” – czyli zwierzęcym przyjaciołom głównych bohaterów.

Maluchy, oprócz świetnej zabawy, mają również wiele obowiązków. Nie przeszkadza im to jednak w psoceniu, a także podejmowaniu ważnych dla nich tematów. Książka Dzieci z Bullerbyn jest bardzo przyjemną i lekką lekturą, która zdecydowanie uprzyjemni popołudnie. Choć po dziecięcej literaturze trudno jest spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji, można odnaleźć w niej wiele zabawnych opowiatek, a także ciekawych morałów. Dla miłośników historii będzie to również doskonała lekcja, opowiadająca o życiu szwedzkich dzieci w latach 40-tych XX wieku, a także wielu zwyczajach, których dziś już nie ma.