Wybór komiksu dla dziecka

Komiks Kaczogród

Miliony osób uwielbia czytać komiksy, co okazuje się być świetną formą rozrywki. Zdecydowanie więcej na tym skorzystamy, niż grając w gry komputerowe lub przeglądając bez większego celu portale społecznościowe. Nie każdy lubi sięgać po tradycyjne książki, w których na próżno jest szukać zwykle ilustracji. Z kolei w mandze prym wiodą obrazy, a treść ogranicza się do dialogów bohaterów i krótkich opisów. Są wobec tego lekkie i przyjemne, jednocześnie też bardzo angażujące i niezwykle pobudzające wyobraźnię. Jak najbardziej warto dać im szansę i przekonać się osobiście.

Jaki komiks wybrać?

Z komiksami jest tak, że gdy już sięgniemy po jeden, to zwykle na nim się nie kończy i z chęcią sięgniemy po następny i kolejny. Jest to bardzo wciągające zajęcie, wzbudzające ciekawość i wiele emocji. Do wyboru mamy tytuły japońskie, amerykańskie, europejskie – różnią się one pod wieloma względami, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Istotne będzie to, aby dobierać te obrazkowe historyjki do wieku. Inne potrzeby i zainteresowania będzie miało paroletnie dziecko niż nastolatek czy osoba dorosła. W przypadku najmłodszych komiks stanowi świetną alternatywę dla książki właśnie ze względu na mnogość obrazków i zdrenowanie mniej treści. Przekaz w formie ilustracji działa na pociechy najbardziej. Przedstawiane sceny zmieniają się niczym klatki filmu, można poczuć się jak przy oglądaniu kreskówki. Czytelnik musi domyśleć się tego, co wydarzyło się pomiędzy kolejnymi obrazkami, co mocno pobudza wyobraźnię.

W przypadku komiksów mamy do czynienia z szeregiem nowych słów, w tym onomatopeje. Nie ma bardziej przystępnego sposobu na rozszerzenie dziecięcego słownika niż poprzez zabawę Tym właśnie jest czytanie mangi – można nie tylko miło spłodzić czas, ale też dowiedzieć i nauczyć czegoś nowego. W przypadku wybierania komiksu dla swojej pociechy, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

• Czytelność tekstu – odpowiednio dobrana wielkość i krój liter.
• Bohaterowie w podobnym wieku do czytelnika, przeżywający przygody zbliżone do jego poziomu.
• Barwne i piękne ilustracje, które wzbudzą ciekawość i zachęcą do czytania.